Vrste pravila igrača u nogometnim igrama

Nogometaš vlada

Pravila za nogometaše uključuju pravila o visini gola, terenu i lopti, pravila za dežurnog suca i detalje u ovom članku.

Nogomet je vrlo popularan sport od prošlosti do danas, uživaju ga i svi ljudi, i odrasli i djeca.

Tko ne poznaje Cristiana Ronalda ili Lionela Messija? Sigurno svi znaju. Pa, ovo dvoje ljudi su profesionalni nogometaši koji su danas vrlo poznati zbog svojih izvanrednih postignuća u svijetu nogometa.

Popularnost nogometa ne tiče se samo igrača, u njemu postoje pravila igre koja nogomet čine ljepšim.

Možda već znamo neka nogometna pravila poput veličine terena, golova, broja igrača, ofsajda i mnogih drugih. Propise o nogometašima donosi FIFA tako da se nada da to mogu znati i igrači i nogometni gledatelji.

Pa, koja su pravila za igrače u nogometu koje je izradila FIFA? Pogledajmo sljedeće objašnjenje.

1. Cilj

nogometaš pravila

Cilj u nogometnoj utakmici ima visinu gola od 2,44 metra i širinu od 7,32 metra.

2. Nogometno igralište

Prema FIFA-i, veličina nogometnog igrališta za međunarodne utakmice t.j.

3. Lopta

Lopta je okruglog oblika i teška je oko 396-453 grama i ima opseg oko 68-71 cm.

4. Pravila igre

Prije početka meča, igrači se moraju rukovati s protivničkim igračem.

Tada će sudac baciti metalni novčić gdje svaki kapetan momčadi odabere jednu stranu medalje. Odabir strane medalje na kojoj kapetan može odabrati početnu loptu ili gol.

5. Broj igrača

Broj igrača za svaku momčad na nogometnoj utakmici, odnosno 11 igrača.

Ako je broj igrača manji od 7 igrača ili im se 4 igrača pokaže crveni karton, tim gubi utakmicu

Također pročitajte: Razumijevanje i obilježja komunističke ideologije + primjeri

6. Kapetan ekipe

Svaka momčad ima kapetana koji je zadužen za raspravu sa sucem ako postoje problemi na utakmici.

7. Pravila za nošenje pribora

Na utakmicama igrači smiju nositi dodatke poput

• Dres

Dres koji se koristi ne smije biti isti između dviju momčadi, kako u boji, tako i u motivu. Svaka momčad ima najmanje dva dresa, i to domaći dres (domaća utakmica) i gostujući dres (gostujuća utakmica).

• Nogometne čarape i palube

Na nogometnim utakmicama igrači moraju nositi čarape i palube. Korištenjem ovog pribora želi se zaštititi potkoljenice i smanjiti rizik od ozljeda.

• Rukavice

Posebne rukavice koje se koriste za vratare korisne su za zaštitu ruku od jakih udaraca i olakšavanje hvatanja lopte. Osim toga, i drugi ga igrači mogu nositi na hladnom ili snježnom mjestu.

• Pokrivala za glavu

Pokrivači za glavu koriste se posebno za igrače koji su pretrpjeli ozljede glave.

8. Sudac

Sudac je zadužen za vođenje tijeka utakmice i donošenje odluka kada igrač napravi prekršaj. Pa, u izvršavanju svojih dužnosti sucu pomažu dva pomoćna suca na terenu.

9. Pomoćni sudac

Pomoćnog suca često nazivaju linijskim linijskim igračem. Linesman je zadužen za pomoć glavnom sucu u donošenju odluka izvan mreže podizanjem zastave i nadgledanjem izvođenja bacanja u i iz kornera.

10. Pravila vremena nogometnih utakmica

Nogometna utakmica s punim radnim vremenom traje 90 minuta i podijeljena je u dvije polovice. Svaka runda ima 45 minuta. Nakon završetka prvog poluvremena igrači imaju pauzu od 15 minuta.

Ako je potreban pobjednik, a vrijeme utakmice je 90 minuta, provest će se dodatni krug od 2 x 15 minuta. Nakon što je rezultat i dalje isti i nema pobjednika, izvršit će se izvođenje jedanaesteraca.

11. Pravila za početak

Započetak se započinje na početku meča. Dakle, neka pravila kod početka početnog udarca su poput pokretanja meča, nakon postignutog gola, početka drugog poluvremena i početka produžetaka.

12. Pravila golova

Gol se postiže kada lopta potpuno pređe gol-liniju i nema igrača u položaju faula ili ofsajda.

13. Offside i Onside pravila

Ofsajd se događa kada igrač doda loptu drugom igraču u protivničkoj obrani, ali igrač je ispred protivničkog braniča. Pomoćni sudac podići će zastavu ako je ofsajd, sada se suprotnost ofsajdu naziva onside.

Također pročitajte: Savjeti o trikovima za prolazak odabira testa za novine (koristite ovu metodu)

14. Pravila izbacivanja lopte

Kada lopta izađe na bok terena, to će biti ubacivanje, ako lopta izađe pored gola, izvest će se udarac iz kuta ili vrata.

Kad je igrač ozlijeđen, sudac će uputiti igrača da izbaci loptu van terena.

15. Ubaci

Kada je lopta izvan terena, igru ​​izvodi aut ili bacanje jedna od momčadi.

Ekipa koja izvodi aut je momčad koja nije izbacila loptu. Pri bacanju kugle koristite obje ruke, a lopta se drži iznad glave. Uz to, igrači ne smiju predugo dizati loptu.

16. Udarac prema golu

Udarac za gol izvodi se kada lopta prijeđe crtu pored gola koju je izazvao protivnički igrač.

Ovaj udarac može izvesti jedan od igrača, bio to vratar ili suigrač, pod uvjetom da ne prelazi područje vratarove linije.

17. Udarac iz kuta (udarac iz kuta)

Udarac iz kuta izvodi se kada lopta prijeđe liniju pored gola koju je izazvao sam igrač. Udarac iz kuta izvodi protivnički igrač u kaznenom prostoru.

18. Zamjena

U nogometnoj utakmici zamjene se mogu izvršiti samo za 3 igrača.

19. Pravila kršenja

Kada se dogodi ozbiljno kršenje, kao što su žestoki pribor, rukomet, povlačenje protivničke majice, ometanje kretanja i tako dalje. Sudac ima pravo izdati dva kartona, i to crveni i žuti karton.

Crveni karton dobiva igrač koji počini ozbiljnu grešku i posljedica je da je igrač isključen. Iako se žuti karton daje za strogo upozorenje, ako dobijete dva žuta, automatski ćete dobiti crveni karton.

20. Pravila slobodnog udarca (Slobodni udarac)

Slobodan udarac se izvodi kada igrač napravi prekršaj. Tamo gdje se dogodi prekršaj, lopta iz slobodnog udarca može se izbiti u gol ili se može dodati dodavanje drugom igraču.

21. Kazna

Igrači koji naprave prekršaj u vratarskom prostoru bit će nagrađeni kaznenim udarcem. Ova kršenja uključuju borbu, rukomet i nekoliko drugih prekršaja počinjenih u kaznenom prostoru. Jedan od igrača bit će imenovan za izvođenje ove kazne

Ovo je objašnjenje različitih pravila nogometnih utakmica. Može biti korisno!